6 Ocak 2012

Çok iyi bir insan !

İyi insan nasıl oluyor biri bana tarif edebilir mi?

Böyle birşey yok bence.İyi insan diye birşey yok.Daha doğrusu iyi yada kötü diye birşey yok.Yakın yada uzak diye birşey var.İnsanlar kendine yakın hissettiği,kendi duygularıyla-duygularını,düşünceleriyle-düşüncelerini örtüştürdüğü insanlara iyi insan diyor.İyilik doğrulukta her insana göre değiştiği için ortaya birbirinden farklı bir sürü iyi insan çıkıyor.Ve dünyada bu kadar çok iyi insan varken(!) dünya yaşanmaz bir yere dönüşüyor.

Aksi olsaydı,iyi insan diye birşey olsaydı; birisinin şerefsiz olarak nitelediği, nefret ettiği bir insanı; diğer birisi sevemezdi.Bu yüzden iyiliğin her insana göre değiştiği,evrensel değilde bireysel ve bencil bir kavram olduğu bu dünyada iyi insan diye birşey olamaz!

Dipnot:İyi değil de insanlar adil olmaya çalışsa dünya çok daha güzel bir yer olur!! Hem adil olmak iyi olmaktan çok daha "iyi".

17 yorum:

 1. günümüz şartlarında adil olmaktan bahsedebiliyor muyuz sence? daha doğrusu adil olabiliyor muyuz? daha doğrusu adil olmayanlara tepki verebiliyor muyuz? yine de yazdıklarından kötü diye birşey de yok diyebiliriz di mi? o halde düşünmeye gerek yok. cahil ol, mutlu ol!

  YanıtlaSil
 2. Aslında hiçbir şey iyi veya kötü değildir...Herşey bizim onlar hakkında ne düşündüğümüze bağlıdır...
  William SHAKESPEARE

  YanıtlaSil
 3. iyi insanlar sıkıcıdır zaten..kötü olmak gerekli demiyorum ama fazla iyide olmaya gerek yok..marifet olanı olduğu gibi görmekte.buda oldukça zor sanki

  YanıtlaSil
 4. sanırım iyi insan diye bir şey var. göreceli bir yanı olduğu doğru fakat bir de evrensel tanımı var. bencillikten uzak durabilmek, topluluğun iyiliği dahilinde düşünmek, yaşam hakkını savunmak, düşünceli, şefkatli, vicdanlı davranmak ve tabii ki senin de dediğin üzere adil olmak gibi. ve tüm bunların bir de alt grupları var ki, görecelik kavramı tam da iş bu alt gruplara gelince devreye giriyor zaten. sanırım dünyanın yaşanmaz hale gelmesinin sebebi de bu. insanların iyilik kavramını ruh hallerinin uyuşması olarak nitelendirmesi. tümüyle bir kavram kargaşası..

  YanıtlaSil
 5. bu adil bir yaklaşım olmuş ;)

  YanıtlaSil
 6. Allah korkusu ve sevgisi olan bu duygularla ahlakı şekillenen ve diğer insanlara karşı onları incitecek hiç bir davranışta bulunmayan insan iyi insandır. sevmeyebilirsin o kişiyi. sinir olabilirsin ama kötü insan diyemez kimse .

  YanıtlaSil
 7. hımm naçizane fikrim, kesinlikle haklısın iyi insan diye bi tanım yapılamaz, durumdan duruma kişiden kişiye değişir bu. Ama niyettir herşey de aslolan, o kişiyi ya da eylemi iyi ya da kötü yapan.

  YanıtlaSil
 8. elma kurdu;
  Sana göre iyi o insan bir başkasına göreeeee bir yobaz olarak kabul edilebilir.anladın mı bu yüzden iyi diye birşey yok demek istiyorum.

  YanıtlaSil
 9. keşke iyi insan diye bir şey olsa ve benim şerefsiz diye nitelendirdiğim insanı kimse sevmese. ne kadar güzel olurdu. en azından bi kişi için geçerli olsa bari. :((

  YanıtlaSil
 10. Kaan kolay gelsin.. blogunu ilk defa okuyorum ve özellikle bu yazını çok beğendim.. izninle facebook profilimde paylaşıyorum. iyi yıllar! :)

  YanıtlaSil
 11. gülümsedim okuyunca,aynen düşündüklerimi yazmışsın :)
  özünde iyi bir insan kelimesi insanları korumaktan başka bir işe yaramıyor bence,artık gülüyorum bu lafı duyunca.

  YanıtlaSil
 12. çok doğru sözler etmişsin..benim kategorime göre iyi gibisin şimdilik':)

  YanıtlaSil
 13. Kuran'da bahsedildiği gibi olan insan, iyi insandır. Sevip sevmemek ayrı konu. "Sevilen insan" farklı bir şey, "iyi insan" farklı bir şey. Kötü bir insan iyi bir insanı işine gelmediği için sevmeyebilir; kötü bir insan, kötü bir insanı ortak çıkarları olduğu için sevebilir. Mesela, dedikodu yapmak kötü bir şey. Dünyayı daha kötü bir yer haline getiriyor. Ama dedikodu yapan insanlar birbirlerini inanılmaz seviyorlar. O dedikodunun nesnesi kendileri olmadığı sürece tabi ki...

  YanıtlaSil
 14. doğru söylüyorsun
  adil olmak lazım kardeş.
  bana da beklerim.
  :)

  YanıtlaSil