21 Mayıs 2011

Müslümanlardaki aşağılık kompleksi

Küçümlüğümden beri hep aklıma takılan birşeydir bu. İzlediğim futbol maçlarında falan oyuna giren,oyundan çıkan hristiyan oyuncular hep istavroz hareketini yapması , filmlerde falan en hırsız pis,kötü,kaka adamın bile vücudunda hristiyanlığı simgeliyen bir dövme olması, sonra yine afedersinizzz en orosbusunun bile kolye küpe takarak bir şekilde inancını göstermesi belli etmesi.. Adamların dinini ne kadar yaşada yaşamasa da dinini bu şekilde göstermek istemesi onun dinini ne kadar sevdiğini, inancıyla gurur duyduğunu gösterir.

Yanlış anlamayın bu bir misyonerlik yazısı değil.Ama bu durum müsmümanlarda böyle değil işte.müslümanlara baktığın zaman bırak dini inancını göstermeyi neredeyse saklıyorlar.Sanki yanlış birşeymiş gibi bir algı var.Sanki bu konuda farkına varamadığımız aşağılık komplekslerimiz var.

Ne dersiniz belki bizde dinimizde bir reform yaparsak o zaman daha çok severiz ????

25 yorum:

 1. haklısın hocam.. bazı şeyleri din için yapmadığını söyleyince bile karşı tarafın bakışı değişiyor. garip bir durum.

  YanıtlaSil
 2. Öcelikle paylaşım için teşekkürler kardeşim...Güzel bir konuya parmak basılmış.

  din de reform derken neyi kasttettiğinizi bilemedim..Ama insanların dinini göstermemesi sevmediği anlamına gelir mi tartışma götürür bir konu...
  dinde reform yerine dini sevdirme eğititimleri yapılabilir...bu dinin gölgesinde biz zaferden zafere koşan bir millet evladıyız...Ne oldu da 21.asırda böyle olduğumuzun çetelesi çıkarılmalı bence...Mesela din eğitimi alma yaşı neden biz de çok yüksek...Reform yerine bunlar tartışılsa ortaya çıkar bu?
  Zaten islam dini tazeliğini hala koruyan solmaz pörsemez yeniliğe sahiptir.Reform eskiyenin restorasyonudur.Yani eskiyenin yeniye ihtiyacı vardır...
  Biz dini caka satmak yerine hayatımıza sokar yaşantımızda ışığında yol bulur kıyafetimizden fikrimize onun emarelerini izdüşümünü empoze eder isek çok değil bundan 2 yüzyıl öncesi cettimiz yaşantısına "manen" dönebilirsek bu sıkıntılar bitecektir biiznillah.Kıcası değil reformları ardına inci gibi dizmiş yepyeni dusduru duran dinin değil beyinlerin onu an lama reformuna ihtiyaç var...

  acizane fikrimdir kardeşim...Çok güzel bir konuya değinmişsiniz..kaleminize kuvvet:) esenlikle

  YanıtlaSil
 3. Dinde reform yapalım derken : Hristiyanlık dininde 16. yüzyılda dinde yapılan reform hareketlerine gönderme yapmak istemiştim .

  Yoksa dinde reform olur mu arkadaşlar :D Allahın kitabını değiştirmek ,yenilemek ne demek ...

  fikirleriniz için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 4. zeitgeist'ı izleyen var mı ?

  YanıtlaSil
 5. indirdim ama daha nasip olmadı :D

  YanıtlaSil
 6. onu izlesene bi, ben bir kısmını izledim ben de indirdim ama henüz komple izlemedim. ne yazık ki oradaki herşey çok mantıklı ve bilemediğimiz şeyler olduğuna inanıyorum ama izle bi bakalım

  YanıtlaSil
 7. ya şimdi de açtım baktım bir . Adamlar altyazı rengiyle arka plan rengini aynı yapmışlar cok zor okunuyor yazılar.. o yüzden izlememişim heralde..

  YanıtlaSil
 8. Bizde birisi sakal uzatsa dindarım diye takılsa hemen arkasından koşarız. Niye biz buna ihtiyac duyuyoruz ki o kadar ki sefiliz de kendi irademizi koruyamıyoruz. Gemişten günümüze kadar gelen bu tavır günümüzde de sorunlara yol açıyor. Geometricide derdi;" Her gördüğün sakallıyı müslüman sanmicaksın " diye :))

  YanıtlaSil
 9. M.Yasir'in Annesi'nin dedigi gibi, bu münafıklık alametidir. Asagilik kompleksine giren zaten tam müslüman degildir. Insan inancindan utanir mi? Utanmaz. Utanirsa demekki o insan degildir.
  Rabbim hidayet versin.

  YanıtlaSil
 10. Please translate en english!! :)
  ciao ciao from Rome
  BExCLUSIVE MAGAZINE

  http://bexclusivemagazine.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 11. Belki haklısın ama biz dinimizde sadeliğe, gösterişsizliğe inanırız. Herkesin inancı kendine, kul ile Allah arasına kimse giremez deriz.

  YanıtlaSil
 12. Adam Roma'dan buraya reklam yapmaya gelmiş :D
  Grazie :)))

  YanıtlaSil
 13. Like your blog, I've translated it through Google translate ;)

  http://www.ethnicspring.blogspot.com

  YanıtlaSil
 14. Peh ! Sırf müslüman bir ülkede doğdun diye seni de müslaman yapmaya çalışan, mini etek giyen kadını sanki " görevleriymiş" gibi uyaran, Bak feysbukta biralı resmlerini gördüm hiç doğru değil doğru yola gel diyen, olur olmaz yerlerde müslümanlığı analatan müslümanlara nasıl oluyorda dinlerini , inançlarınıı saklıyorlar diyosun şaştım doğrusu. Sen nerde yaşıyosun acep. İslamda cihat denen şey varya hani işte o başka inasnlara müdahale etme hakkı veriyor. O yüzden de hooop gelip tanımadığın kadın sana ya laf sokuyo ya doğru yola gel diyor, yada kötü kötü bakıyor.

  YanıtlaSil
 15. bana yorum yazmışın bende sizi bayan sanarak cevap vermişm,ziyarete gelince fark ettim:)))neyse konuya kesinlikle katılıyorum bırak göstermeyi daha safta olduklarını ve düşüncelerini bile özgürce söyleyemiyor bu toplum...

  YanıtlaSil
 16. Hello, your blog is so interesting! Amazing posts! I just love it and I'm following! I hope you visit me and follow mine too.
  Kisses,

  Michelle Duarte fashion designer from Brazil.
  http://dailycatwalk.blogspot.com

  YanıtlaSil
 17. ok michelle I will follow you :)

  YanıtlaSil
 18. Dinimizin özündeki güzellikleri önce kendimiz kavrayıp sonra da topluma en uygun şekilde pazarlarsak hak ettiği değeri bulur müslümanlık.Ama bunların da dikkatini çekmesi çok hoş...

  YanıtlaSil
 19. Güzel bir konuya değinilmiş öncelikle kalemine sağlık:) Benim düşünceme gelirsek;
  Onların önlerine çıkıp da haç takmayacaksın diyen olmuyor ama bir de bize bak. Başörtüsüyle okullara alınmıyor kimse. Sonra da insan neden dinini saklıyor deniliyor. Dinini açıkça yaşamak isteyenlere müsamaha gösterilmediğinden olabilir mi?

  YanıtlaSil
 20. güzel yazmışsın ama bence bu müslümanlardaki aşağılık kompleksinden değil. bir kesime sürekli dinine bağlı insanların yobaz tüü kaka diye öğretilip, dininden iyice soğutulması, diğer bir kesime ise tam tersinin işlenmesi ve kendi içimizde birbirimize yabancılaştırılmamızdan kaynaklanıyor bence.

  YanıtlaSil
 21. İslamiyete inananların etikete ihtiyacı yok , etiket arayanlara da söylenecek söz yok arkadaş ...

  YanıtlaSil
 22. Yorumların hepsini okumadım ama, müslümanların dininden utanmasının bir tek sebebi var, o da tüm dünyada müslümanlara daha kötü davranılıyor olması. Bunu bizzat yaşadım. Müslüman olduğunu açıkça belli ettiğin zaman, direkt aşağılama ile iletişim kuruyorlar. İnsanlarda da artık, bu korkudan, bir refleks gelişmiş. Siyonist misyonerlerin yaymaya çalıştığı bir şey bu.

  YanıtlaSil
 23. Kesinlikle katılmıyorum. Tam tersine sürekli ne kadar Müslüman olduklarını vurgulayan mimikler yapıp, sözler söylüyorlar ve ona göre giyiniyorlar, başlarını örtme şekilleri mesela, telefonu 'selamünaleyküm diye açan komşular türedi, (bir tanesi benim komşum),kız çocuklarının isimlerini Merve, Kübra yapma bile dinsel bir amaç taşıyor, örneğin blogcuda ve burada da her cuma günü "hayırlı cumaalaar" birbirlerine dilerler, cumanız mübarek olsun yazıları yazarlar,kocakarılar birisiyle konuşurken "oruç ağız", "valla şimdi namazdan kalktım." diye inandırıcı olmaya çalışırlar, (çünkü büyük ihtimal bir yalan/dedikodu söyleyeceklerdir)üç lafımızdan biri inşallah, diğeri maşallah'tır, Allah lafsız hiçbir şey yapmayız, Allah korusun, Allah saklasın, Allah muhafaza, Allah yazdıysa bozsun (Allah da zaten deneme tahtası yapıyordu kullarını önce yazıyor, sonra bozuyor), Allah sahibine bağışlasın, Allah tamamına erdirsin, nezle olsanız bile Allah şifa versin deriz, 24 saatte ağzımızdan kaç kez 'Allah' kaç kez maşallah, kaç kez inşallah çıkıyor varın siz çetelesini tutun, benim başı açık bir eczacı hanım arkadaşım var eczanesine gidince çırak ilaçları hazırlayana kadar laflarız, hastalarına hemen sözü dine getirir "şifayı önce Allah'tan isteyeceksin" der, otobüste rastladığım iki insan bile ne konuşursa konuşsun 5 dakika sonra konu dine, Allah'a peygambere geliyor. Müslümanlarda aşağılık kompleksi filan yok tam tersine herkes ne kadar çok Müslüman olduğunu kanıtlama derdinde..

  YanıtlaSil
 24. Bizim inancımız özümüzde.İnancımızı şeklen reklam aracı yapmayı gerekli görmüyoruz.İnancımızı yaşamımıza,yaşayışımıza,davranışımıza,iş ahlakımıza,harama el uzatmayışımıza,kul hakkı yememeye gayret etmeye... ve sayamadığım pek çok şekilde özümüze nakış gibi işliyoruz.Müslümanlığın şekil kısmı ideolijiden öte bir şey değil bence.

  YanıtlaSil